Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.

Vyhledat v katalogu

Drobečková navigace

Úvod > O nás > Články > FVE a elektromobilita

FVE a elektromobilita

Cesta budoucnosti? FVE a elektromobilita

Vzhledem k doporučení Uhelné komise uzavřít v roce 2038 uhelné elektrárny se nabízí otázka, jak Česká republika nahradí dosavadní produkci elektrické energie alternativními způsoby? Jednou z možností je zvýšení podílu FVE na národním energetickém mixu, který v roce 2020 činil 2,27 %.

FVE jako nejlevnější zdroj obnovitelné energie

FVE, zkratka pro fotovoltaiku, představuje využití slunečního záření pro tvorbu elektrické energie a současně jeden z nejlevnějších zdrojů energie (a navíc obnovitelné). Náklady na energie přitom v českých firmách tvoří až 22 % provozního rozpočtu, a proto nepřekvapí, že si již téměř pětina tuzemských podniků vyrábí teplo či elektřinu sama.

Buďte elektromobilní!

Elektromobilitou se pak rozumí využití elektrické energie pro pohyb nebo provoz dopravních prostředků s elektrickým pohonem. Podíl nových registrací vozidel s elektrickým pohonem celosvětově stoupá, v Evropě překročil hranici 10 %, zatímco v České republice i přes významný růst v posledních letech zaostává na 2,5 %.

Investice do obnovitelné energie jsou stále více dostupné

S novými dotačními výzvami, jako jsou například Akumulace energie nebo Úspory energie – Fotovoltaické systémy s/bez akumulace pro vlastní potřebu, nebo se zvýhodněnými úvěry Národní Rozvojové Banky na financování projektů zaměřených na energetické úspory se stávají investice do obnovitelné energie stále více dostupnými. Firmy a podnikatelé mají možnost čerpat bezúročné úvěry při splnění podmínky alespoň 10 % snížení spotřeby energie.

Fotovoltaiky a elektromobily jsou v kurzu

Poptávka tak vzrůstá nejen po fotovoltaických panelech a bateriích pro skladování elektrické energie, ale i po neveřejných rychlodobíjecích stanicích a elektromobilech.

V nejbližších měsících se na tuto tématiku zaměří i Národní plán obnovy.

Uvažujete-li o pořízení fotovoltaických systémů či elektromobilů, poraďte se nejprve s odborníky z 201 consulting ohledně Vašich možností financování.